środa, 11 listopada 2009

Początek przygody z Google Web Toolkit

W połowie 2008 roku postanowiliśmy w naszej firmie pisać nowy projekt używając wtedy jeszcze w miarę świeżego frameworku Google Web Toolkit. Poprzedni projekt pisaliśmy używając : Seam framework, Richfaces oraz serwera aplikacji JBoss.

Niestety mieliśmy sporo problemów zwłaszcza z biblioteką Richfaces. Albo nie było w niej dostępnych komponentów które chcieliśmy wykorzystywać, co wiązało się z potrzebą pisania własnych komponentów, albo te które były nie odpowiadały do końca naszym potrzebom. Jeśli ktoś pisał własne komponenty Java Server Faces to wie jak trudno jest napisać porządny komponent zgodny w pełni ze specyfikacją. U nas dodatkowym problemem był fakt że wszystkie komponenty miały być jak najbardziej "dynamiczne" czyli w skrócie Ajax everywhere.

W związku z powyższym zaczęliśmy się rozglądać za lepszym narzędziem do pisania ajaxowych aplikacji, nasz wybór padł na Google Web Toolkit. Dlaczego właśnie ten framework, na pewno podziałała magia giganta i pewność że skoro Google używa tego frameworku w coraz większej ilości swoich aplikacji to nie zostanie on porzucony lecz będzie wspierany przez google oraz społeczność.
Google Web Toolkit ma również tą przewagę nad tradycyjnym podejściem do pisania aplikacji w Javie że pisanie aplikacji webowej wygląda podobnie jak pisanie aplikacji w Swingu. Programista jeśli tylko nie musi tworzyć własnych komponentów, nie musi znać javascript (co niewątpliwie jest największą bolączką aplikacji webowych wykorzystujących ajax), nie musi uczyć się składni plików jsf, jsp, html, wystarczy że odpali eclipse lub jakieś inne ide i może programować.

Kiedy zaczynaliśmy Google Web Toolkit był w wersji 1.5, struktura projektu była niezbyt dobrze przystosowana do aplikacji webowych, teraz na szczęście jest dużo łatwiej, przede wszystkim jest już Google Plugin for Eclipse, który wystarczy zainstalować w eclipse i można w ciągu pięciu minut rozpocząć przygodę z Google Web Toolkit. Dzięki temu pluginowi można również instalować nasze aplikacje GWT bezpośrednio w Google App Engine.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz